לכבוד ראש העיר הרצליה מר משה פדלון

אני פונה אליך כתושב הרצליה שמבקש את עזרתך במציאת פתרון נכון למצוקה מתמשכת של נקיון ולכלוך בפינת הרחובות שרעבי ואלדד הדני בשכונת נחלת עדה.

כפי שניתן לראות בתמונות למטה המקום שאמור היה לשמש לגזם בלבד הפך לנקודת אשפה מכל סוג כולל אשפה רטובה וחומרי בניין. המצב החמיר עם הזמן כיוון שהפינה הזו ממוקמת בסמוך לשדות הפתוחים. אנחנו תושבי השכונה רואים מידי יום כיצד נערמים הרים של הפסולת שלא תמיד מגיעים מבתי התושבים בשכונה אלא דווקא מאזורים סמוכים שרואים במקום אפשרות להפטר מפסולת בניין, פסולת ביתית וכל רק מה שאפשר.

ניסיתי במשך תקופה ארוכה לדבר עם גורמים רלוונטים בעריה כדי לנסות לשנות את רוע הגזירה אך לצערי ניתקלתי או בחוסר רצון ועניין או בראיה לא נכונה של איך צריך להיות הפתרון.מי שבאמת רצה לעזור ניתקל בגורמים בעריה שלא מאשרים את הביצוע.

נסיתי לקבוע פגישה עם מר רוני גאון אבל הוא טען שזה לא אפשרי כולל בגלל הקורונה, למרות שביקשתי מספר פעמים להפגש בחוץ במקום עצמו. דיברתי עם שמוליק מנהל האזור והוא דווקא היה מאוד חיובי ומאוד רצה לעזור לנו, הוא העלה רעיון של פינת דשא עם צמחים והשלמת המדרכה (שמעולם לא הסתיימה מאז השיפוץ הגדול בשכונה) אבל מישהוא בערייה  החליט שאין נקודת מים במקום ולכן אי אפשר לעשות גינה, למרות שלהבנתי יש שיבר של העריה לא רחוק משם אבל זה דורש השקעה קטנה בהארכת צינור (ללא פתיחת כביש או מדרכה). השכן שגובל במקום הציע אפילו שיקחו ממנו מים אבל זה לא עזר. הוא הציע במקום זה דשא סינטטי וגינון של עצים, אבל גם זה נדחה כיוון שכנראה מי שמחליט מעליו רוצה נקודת אשפה במקום ולא באמת אכפת לו מהנזק הסביבתי שניגרם לבתים בסמוך.

לאחר מספר שבועות נודע לנו שמשהוא בערייה החליט שלא רק שלא מבטלים את הנקודה הזו אלא גם הופכים אותה לקבועה, למה שאלנו? וקיבלנו תשובה מאוד מוזרה: אנשים התרגלו לזרוק במקום וזה יותר נוח לעריה לאסוף מנקודה אחת במקום ליד הבתים, נוח לעריה?  ומה איתנו לנו הרבה יותר לא נוח לראות את ערימות הזבל במקום, שדרך אגב לא נשארות רק במקום, כיוון שכל רוח קטנה מפיצה אותם לכל עבר כולל לתוך החצרות שלנו.

זה כמו להגיד למשל: משהוא התרגל להחנות את הרכב שלו במקום שאסור להחנות רכבים, או באופן שמסכן או מפריע לתנועה. אז הוא רגיל אז מה? חוק הוא חוק וצריך לכבד את החוק ולעבוד על פי נהלים מסודרים ומתוקנים אחרת זו אנרכיה. וכנ״ל גם לגבי אשפה או כל דבר אחר שהוא ברשות הרבים. 

אמרו לנו גם כמעיין פתרון שיבואו לאסוף כל פעם שצריך אפילו על בסיס יומי. מוזר, מסרים סותרים, חשבנו שהעריה קבעה שאנשים יוציאו גזם ואת השאר רק פעם בשבוע ביום מסויים, שהרי רק כך אפשר למעשה להפעיל פיקוח יעיל ורק כך אפשר לשמור על הנקיון. אז שתתכבד הערייה ותודיע באופן פומבי מסודר ולפי פרוטוקול שהיא אוספת גזם וכל השאר כל יום, זה סבבה, אולי אפילו פעמיים ביום יותר טוב, רק אני תוהה ומה עם הפקקים בגלל המשאיות? וכמה משאיות אתם צרכים לזה? וכמה זה עולה?…. ואיך נראית עיר שיש בה ערמות של פסולת בכל פינה כל הזמן. ואפשר גם לבטל את הפיקוח חבל על הכסף לא צריך אותם במצב כזה.

ברור שזה לא הגיוני ואני בטוח שכבודו לא מעוניין ולא חושב שזה נכון אבל לצערי זה המסר שעובר אלינו.

בסוף יש גם את הסוף העצוב, החליטו נגד הבקשות שלנו לצקת משטח בטון כדי לקבע את הבעיה וכדי שלא יבצר בור בזמן האיסוף.אז לא רק שהלכו נגדנו אתה גם בהמשך העמוד יכל להתרשם מהביצוע המזלזל. כמה בוז וחוסר כבוד אפשר להפגין כלפי השכונה, אפילו את הרע מבחינתנו עשו מכוער לא אסטטי ולא נכון.

ושוב אני פונה אליך כראש העיר שאני מכבד, אני יודע שעשית הרבה דברים נפלאים לטובת הרצליה אבל יש לי הרגשה שאתה לא מודע לבעיות נקודתיות כמו הבעיה שלנו ולכן אנחנו פונים אליך בבקשה: ביטול פינת האשפה במקום, גינון וסיום המדרכה שמעולם לא הושלמה ברחוב אלדד הדני לכיוון השדות. אנחנו גובלים בשדות פתוחים בקצה של הרצליה, אבל עדיין חלק מהעיר.

באופן כללי ולא רק בנקודה מסוימת זו תרשה לי להוסיף שאני חושב שהגיע הזמן שנעלה כיתה  כשמדובר באיסוף אשפה וגזם, אבל כדי להצליח צריך לשנות את  התודעה גם אצל המחליטים אצלך בעריה וגם אצל התושבים בעיר ורק כך המצב ישתנה לטובה. אני מאמין ביכולות שלך ולכן פניתי אילך ישירות, ולדעתי עשיה נכונה של העריה גם אם היא לא מוצאת חן בעיני אנשים מסוימים בתחילת הדרך צריכה להתבצע, והחלטה כזו של מנהיג, שהיא לטובת העיר, תזכר לטובה לעוד אלף שנה.

כל מה שנאמר פה הוא לא נגד אדם שהוא או גורם כל שהוא אלא אך ורק לשם עשייה טובה.

בכבוד רב ערן עוזרי 

0522529945

 

בתמונות למעלה: כך נראה המקום בדרך כלל, וזה יכול גם להיות שעתיים לאחר הפינוי של העריה שמתבצע במהלך יום שני בשבוע 

בתמונות למעלה: כך נראה הביצוע של בניית מקום קבוע למזבלה קבועה. לא רק שלא ביטלו את הנקודה לבקשתנו ולא רק שהחליטו להפוך את המקום למזבלה קבועה אז גם הביצוע כל כך מזלזל ועלוב. שפכו בטון בלי לסגור מסגרת כמו שצריך, לא ישרו את המשטח ולא את הפינות וכדי לכסות על העבודה הגרועה כשבועיים אחרי כיסו בטיח שלא יחזיק מעמד אחרי שהמנוף של העריה יאסוף פסולת.

והתוצאה הסופית כפי שרואים בתמונה למעלה, פשוט לא יאומן איך שהרחוב שלנו בעיר הרצליה בשנת 2021 נראה.